Kıl Beni Ey Namaz – Senai Demirci

kilbeni

KİTABIN ADI           : KIL BENİ EY NAMAZ

KİTABIN YAZARI   : SENAİ DEMİRCİ

YAYINEVİ                  : TİMAŞ YAYINLARI

BASIM YILI               : 2007

 

KİTABIN KONUSU:

‘Kıl Beni Ey Namaz’la namazın bizi doğru, duru, diri ve insan kılmasının ruhunu hissedeceksiniz. Abdestin insanın zihnini ve gönlünü nasıl kötülüklerden arındırdığına şahitlik edeceksiniz. Ezanla namaza çağrının, anne çağırışı gibi sıcak olduğunu fark edeceksiniz. Namaz vakitlerinin hayatımızı düzene koyduğunu keşfedeceksiniz.  Tesbihâtla, Rabbimize yakarışın en güzelini tesbih, hamd ve tekbir ışığında yaşayacaksınız. Namaz sevgisini bir nefes gibi içinize çekeceksiniz. Huşu’yu yakalayamadığınız anlar için namaza aşk ile bağlanmanın yollarını bulacaksınız.

 

KİTABIN ÖZETİ:

Kitaptan bir bölüm hem kitabın özeti hem de yazarın anlatımı konusunda bilgi verecektir.

 

BEŞ VAKİT: HAYATIN BAŞ KÖŞESİ
Haz ve hız çağında yaşıyorsun. Yemeğini bile hızlı yemeni istiyorlar senden. Her şeyle aranda camdan bir perde var gibi. Hiçbir şeye dokunmadan yürümen isteniyor. Günün baş köşelerinde, beş vakit namazın eşiğinde durup hayatı sığlaştıran perdeyi yırt. Yırt ve ardına bak perdenin.

 

Kıl beni ey namaz
Çöllerden topla hücrelerimi
Rahmetinin serinliğinde yıka kalbimi

Kıl beni ey namaz
Dağlar küçülsün, denizler taşsın,
dağılsın kalabalıklar.
Rükû rükû doğrult eğriliklerimi.

Kıl beni ey namaz.
İnsan kıl beni.
Doğru kıl.

 

 

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

“Kıl Beni Ey Namaz” kitabı herkesin aldığı andan itibaren bir çırpıda bitirmek isteyeceği ama tekrar tekrar okumaktan da zevk alacağı bir eser. Namaza farklı bir gözle bakmamızı sağlayan, namaz kılmayı sevdiren ve namazın tüm güzelliğini edebi uslubuyla gözler önüne seren bir kitap. Hep ertelediğimiz, bulduğumuz bahaneler arkasına saklandığımız,  yaşlanınca kılmak için söz verdiğimiz namaz, Senai Demirci’nin usta kalemi ile şiirsel bir dille çok güzel anlatılmış.
KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

Senai Demirci:

1964’de Samsun’un Terme ilçesinde dünyaya geldi. Samsun’da başladığı tıp öğrenimini İstanbul’da sürdürdü ve 1990 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Sağlık Ocağı, Yaşama Gücü ve Yürüyüşler, Ramazan Sevinci adlı televizyon programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu ve çeşitli radyo programları yaptı. Zafer dergisi ve dualar. com sitesinde makaleleri yayınlanmaktadır. Ondan fazla kitabı yayınlanmıştır. Engin Noyan tarafından seslendirilen ’99 Esma 99 Dua’ adlı eseri bunlar arasında en tanınmışıdır.

 

ESERLERİ:

http://www.senaidemirci.net/kitaplar.php?kategori=1 adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

KİTAPTAN ALINTILAR:

Eğilmekle Doğrult Kendini
Rükûlarında koca bir dünyanın yükünü atıyorsun omuzlarından… Azîm olan Rabbinin huzurunda eğilip başkalarına izzetini ilân ediyorsun. “Sübhane Rabbiye’l-Azîm.” Bedenin eğiliyor; ruhun doğruluyor. Başın alçalıyor; kalbin duruluyor. Yüzün yere dönüyor; alnına rahmet dokunuyor. Yalnızlaşıyorsun rükûda; telaşlarda unuttuğun, dünya çölünde kaybettiğin kendini yeniden buluyorsun. Tutup dizlerinden kendini kendine doğru çekiyorsun. Kendine gelmek için kendinden geçiyorsun.

 

Kitabı http://www.nt.com.tr/esatis/urun.php?uid=1924 adresinden satınalabilirsiniz.