Sırların Keşfi – Abdülkadir Geylani (K.S.)

 sirlar

KİTABIN ADI              : SIRLARIN KEŞFİ

KİTABIN YAZARI    :  ABDÜLKADİR GEYLANİ (K.S.)

EDİTÖR                           :  SAİM GÜNGÖR

YAYINEVİ                     : PAMUK YAYINCILIK

BASIM YILI                  :  2006

 

KİTABIN KONUSU:

Büyük şeyh, imam, alim Abdülkadir Geylani hazretleri tarafından 9 Recep Cuma günü ile 20 Ramazan hicri 546’da (bu iki zaman dilimi arasında) yapılmış olan sohbetler kitabın konusunu oluşturmaktadır. Her cümlesinin altın değerinde olduğu bu eser, Arapça aslından çevrilerek anlaşılabilir bir sadelikte Türkçe olarak yayınlanmıştır.

KİTABIN ÖZETİ:

Ramazan ayının ortasında Hicri 471’de Geylân’da dünyaya gelmiş, Bağdat’ta meşhur alimlerden ders alarak hadis, fıkıh ve tasavvuf ilimlerinde çok iyi yetişmiş olan Abdülkadir Geylani, tahsilini tamamladıktan sonra, vaaz ve ders vermeye başlamıştır. Hak ve hakikatı anlatan, dinleyenler arasından pek çok alimin yetişmiş olduğu, gerek dergâh ve medresesinde gerekse camide yapmış olduğu bu sohbetler, kitapla sade bir dille bizlere sunulmuş. Alimin hayatını anlatarak başlayan kitapta 33 tane sohbet yer alıyor ve konulara uygun bir dua ile kitap sonlanıyor.

 

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Abdülkadir Geylani sohbetlerinde tüm insanlara seslenirken, söze “Ey Oğul” diye başlıyor ve daha çok nefsimize hitap ederek bizleri isyan, yalan, şirk gibi kötülüklerden arındırmaya ve tabiri caizse gözümüzü açmaya çalışıyor. Tevbe, ihlas, ibadet, helal-haram, cennet-cehennem, kader, nefsi terbiye gibi konularda da yanlışlarımızı ve olması gerekeni açıkça ortaya koyuyor. Öğütlerinde, herkesin derdine derman olabileceğini “Bana izin verin, size yaklaşayım ve sizi temizleyeyim” diyerek anlatıyor.  Günlük hayatımızda kimi zaman farkında olmadan yaptığımız hatalar, düşünmeden yapılan yanlışlıklar, kulluk görevlerimizi ne derecede doğru yaptığımız/yapamadığımız öyle açık yüreklilik, öyle netlikte anlatılmış ki anlamamak imkansız, anlayıp bir çok dersi hayatımıza yerleştirmek ise mutluluk verici.

 

KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

Abdülkadir Geylani (K.S.) hakkında detaylı bilgiye http://www.pamukyayincilik.com/web/yazar-detay.asp?ID=211 adresinden ulaşabilirsiniz.

 

ESERLERİ:

http://www.pamukyayincilik.com/web/yazar-detay.asp?ID=211  adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz..

 

KİTAPTAN ALINTILAR:

  • Ben az ve öz konuşuyorum ve sizin şahsınız, mallarınız, hediyeleriniz ve sahip olduklarınız beni hiç ilgilendirmiyor. Ben böyle olduğum müddetçe Allah’ın izniyle benim sohbetimden ve sözümden faydalanırsınız.

 

Ölüme Dikkat Et!

Ölüme dikkat et. Kendi ölümünden asla kaçamayacaksın. Kendini ilgilendirmeyen işlerle meşgul olma, dedikoduyu terket. Uzun emellerini kısa tut. Hırsını azalt, yakında öleceksin. Belki de şu sohbet meclisinde ecelin seni yakalayacak! Halbuki buraya kendi ayaklarınla geldin. Belki az sonra evine cenazen taşınacak!

 

Sabır, Sabır, Sabır

Kadere sabredin ki sonunda külfet, nimete dönüşsün. Sabır hayrın temelidir. Melekler sınandı sabrettiler. Peygamberler sınandı ve sabrettiler. Siz, tasavvuf ehlinin izlerini takip ettiğinize göre onlar ne yaptılarsa siz de öyle yapın. Onlar gibi sabredin.

 

Namaz

Size, beş vakit namazı vaktinde kılmanızı öğütlerim. İslamın koyduğu bütün sınırlara riayet edin. Farzları tam olarak eda edince, nafile ibadetlere koyulun.

 

Aldanma!

Malının çokluğu, evladının fazlalığı, hanımının yüzünün güzelliği ve evinin genişliği sakın seni aldatmasın. Peygamberlerin, nebilerin ve salih zatların değer vermediği şeylere sen niçin değer veriyorsun? Sevinme, biz sevinme vaktinde değiliz.

 

Çalışın!

Çalışın, umutsuzluğa kapılmayın. Bir saat sıkıntı çekersin, bir saat dinlenirsin. Allah azze ve celle’nin şu sözünü hiç işitmedin mi? “Bilmezsin belki Allah, sizi kendisinden sakındırır.”

 

Yoksullara Yardım Et!

Fakirliğe düşmeden zenginliğin kıymetini bil. Zira zenginlik devamlılık arzetmez. Yoksullara yardım elini elini uzat. Çünkü ahiretini ancak böyle imar edebilirsin.

 

Hayır İşleyin!

Kendinizi, çocuklarınızı, ailenizi hayır işlemeye, hayra devam etmeye alıştırın. Kalplerinizi zühde alıştırın. Sizden dilekte bulunanı geri çevirmeyin ki Allah da sizin dileklerinizi geri çevirmesin. Siz Allah’ın hediyesini geri çevirirken O sizin dualarınızı nasıl kabul etsin? Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Dilenci, Allah’ın kulunun kapısına gönderilen bir hediyedir.”
Mü’min olduğunu iddia ediyorsun, fakat yan tarafındaki aç komşundan haberin yok…Yakında malın elinden alınacak…Çok sevdiğin dünya yakında seni terkedecek.

 

 

Kitabı http://www.pamukyayincilik.com/web/kitaplar_detay2.asp?ID=559 adresinden satınalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın